LEĢENDU NAKTS

Viena nakts visu piļu un muižu noslēpumu atklāšanai var būt par īsu. Tāpēc 27.oktobra vakarā iesakam izvēlēties un apmeklēt vairākas pilis, kas atrodas salīdzinoši tuvu.
   
            Lai iepazītu Latvijas vēsturi, arhitektūru, notikumus un citas vērtības, kas glabātas simtiem gadu, 27.oktobrī durvis vērs pilis un muižas dažādos novados un aicinās ieklausīties un iejusties nostāstos, atklāt noslēpumus.Leģendu nakts ir jauna tradīcija, ko aizsāk Latvijas Piļu un muižu asociācija.
            
            Dažas pilis būs atvērtas viesiem visu laiku, citur apmeklējuma laiki ir noteikti seansu veidā un sava dalība jāpiesaka iepriekš. Vislielākie ieguvēji būs tie, kas atradīs arī spēku un iespējas visu nakti ballēties un iejusties pils atmosfērā līdz rītam.
            
            Kurzemē - Dundagas pils, Pelču muiža, Aizputes Padures muiža, Apriķu miuiža, Vērgales muiža, Kazdangas pils.
            
            Zemgalē - Vecauces pils, Jaunauces pils, Lielplatones muiža, Vilces muiža, Jaunpils pils.
            
            Vidzemē - Veselavas muiža, Lizuma muiža, Gaujienas pils, Jērcēnmuiža un Balvu muiža.
            
            Dundaga un Dundagas pils ir bagātas ar savām leģendām un noslēpumiem. Vai zināt teiku par ganu zēnu, kas iesaucies: “Dun-dang”? Kur apslēptas bagātības? Kas ir Zaļā Jumprava un kādēļ viņa joprojām ir tik ziņkārīga? Ja vēl nezināt, tad šī ir laba iespēja to uzzināt, bet ja zināt, nevienam nestāstiet, bet nāciet un izbaudiet leģendu atmosfēru. Noslēpums vienmēr mudina cilvēkus būt ziņkārīgiem. Arī mēs aicināsim būt ziņķārīgiem un ticiet man, jūs neiemūrēs!
            27. oktobrī Dundagas pilī noslēpumi atklāsies pl. 20.00 un pl.22.00, tikai tiem, kuri iepriekš pieteiksies pa telefoniem 29141121 vai 22021270 (apmeklētāju skaits ierobežots).
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            Jelgavas novada Vilces pagastā Vilces muižā Leģendu naktī tiks izspēlēts stāsts par Velna gravas rašanos, stāstīta leģenda par Vilces septiņiem magiem, notiks Lielmātes avotiņa piepildīšana ar Lielmātes asarām, darbosies Melnā un Baltā dāma un būs vēl daudz citu brīnumu, arī kāds gards kārumiņš.
            Laipni aicināts ikviens interesents no pl. 18:00 līdz 1:00
            Ieeja bez maksas.
            
            
            Jelgavas novadā Lielplatones muižā Leģendu nakts pasākuma laikā Barona un Baroneses Hānu pavadībā apmeklētāji tiks aicināti uz pastaigu pa gleznaino Lielplatones muižas parku, norisināsies dažādas radošās darbnīcas (seno rakstu, vēstuļu rakstīšana, vēdekļu māksla), tirdziņš, kurā varēs iegādāties ne mūsdienīgas lietas. Viesi būs iespēja izbaudīt naksnīgu pastaigu ar spoku stāstiem un izdejot polonēzi caur Lielplatones muižu.
             Lielplatonē, kur laiks iet citādi un notiek dažādas interesantas lietas , viss sāksies jau ap
            pl. 16.00 un turpināsies līdz pusnaktij.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            Auces novada Vecauces pils aicina izbaudīt pils atmosfēru un ieklausīties Torņa stāstos.
            Torņa stāsti Jūs aizvedīs gan tālajā 18.gs., kad savas bezrūpīgās jaunības dienas Vecauces muižā vadīja Elīza Mēdema, gan iepazīstinās ar citiem nostāstiem, kas apvij Vecauces muižu un cilvēkus, kas šeit dzīvojuši.
            Kas zin, ja pats Mēdems būs pie laba prāta un veselības, varbūt pacienās ar liķieri no muižas pagrabiem. Par labu stāstu vai joku ne tādiem vien kungiem sirdis atmaigušas.
            Seansu sākums pl.18.00, 19.00 un 20.00.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            
            Jaunpils novada Jaunpils pilī muzikāli teatralizēts uzvedums „Leģendas atgriežas!”
            Nostāstiem un teikām bagātā Jaunpils pils viesus ielūdz uz muzikāli teatralizētu uzvedumu „Leģenda atgriežas”, kuru caurvij stāsts par divām Jaunpils pilīm – veco un jauno, un par ezera rūķīti, kas šīs abas pilis saista.
            Dodoties cauri pils gaņģiem un kambariem pils mūka – brāļa Teodora pavadībā, viesi varēs iepazīt pils saimes veiktos darbus, bet caur minezingera dziedājumiem, seno deju soļiem izjust pils viduslaiku un mūsdienu gaisotni. „Vai pils ir gatava?” ir jautājums, uz kuru uzveduma noslēgumā būs jāatbild ikvienam apmeklētājam!
            Sākums pl.18:00, 20:00
            Ieeja bez maksas.
            Pasākuma laikā darbosies pils krodziņš, kurā būs pieejama īpaša ēdienkarte!
            
            Plkst. 22:00 Jaunpils pilī Rudens balle ar grupu „Sestā jūdze”.
            
            Balles laikā kamīnzālē darbosies Pils krodziņš ar saldām kūciņām un atspirdzinošiem dzērieniem!
            Ieeja ballē: iepriekšpārdošanā 4,00 Ls ( studentiem, pensionāriem – 3,00 Ls, ), pasākuma dienā – 5,00 Ls.
            Biļešu iepriekšpārdošana un galdiņu rezervēšana – Jaunpils pilī un MC DUS Jaunpils.
            Kontaktinformācija – 29296334
            Balles apmeklētājiem nakšņošana viesnīcas numuriņos par īpašām svētku cenām- rezervācija t. 29442539
            Pils krogā var iepriekš pasūtīt uzkodas - 28338860
            
            
            
            
            Strenču novada Jērcēnmuižā tiks piedāvāts viens vēstījuma seans:
            pl 19.00 viesi tiek sagaidīti un aicināti uz Jērcēnmuižas speciālās kafijas nobaudīšanu un doties nepilnas stundas ceļojumā Jērcēnmuižas laikmeta griežos.
            Pēc šī vēstījuma viesi tiek pavadīti uz muižas veco klēti – „Izstāžu zāli – šautuvi”. Šeit iespēja iepazīties ar medību trofeju izstādi un putnu fotogrāfijām un izbāžņiem. Muižkungs Adalberts von Krīdeners pastāsta par savu mūža aizraušanos –dabas pētniecību un medībām. Viesi tiek aicināti iemēģināt roku medību azartā - šaujot mērķos ar šautenēm.
            Pl. 22.00 tiks atklāta balle Jērcēnmuižā ar muižas kapelu "Pauls fon Krīdeners”
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
             Apes novada Gaujienas pagasta Gaujienas pils Leģendu naktī gaidīs apmeklētājus no pl.18.00-22.00, lai varētu iepazīties ar pili, telpām, skolas muzeju, romantiskā noskaņā malkot tēju. Teatralizētais uzvedums " Baronu Vulfu mantojums cauri gadsimtiem" tiks izrādīts pl.20.00.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            
            Priekuļu novada Veselavas pagasta Veselavas muižā muižas Baronese ielūdz uz ēnu teātra pirmizrādi"Leģenda par Rasu", "Hāgenskalna muzikantiem", muižas apskati, klasiskās mūzikas koncertu un dejām no pl.22.00 līdz 04.00.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            Aizputes novadā Apriķu muižā apmeklētājus sagaidīs sulainis, bet kučieris parūpēsies par muižas lauku izrādīšanu. Muižas pārvaldnieks iepazīstinās ar vis-vis-visunikālākajām Apriķu muižas vērtībām Tad ceļš tālāk aizvedīs uz lielajiem pagrabiem – šoreiz tie nebūs nekas vairāk kā „ īpašie ledus pagrabi”, kur lielajos baseinos būs iespēja „izmakšķerēt” pašiem lielās zivis no Mannerheima dīķiem. Ja makšķerēšana būs veiksmīga, tad būsiet nopelnījuši nogaršot Baltās dāmas īpaši iecienīto zivju zupu.
            Šajā naktī būs iespēja iepazīt arī citas muižas relikvijas un klausīties romantisko mīlas stāstu, ko veltīs Mannerheima kungs savai Anastasijai.
            Muižas bēniņos notiks Rūķu dzīres un ielūgts ir ikviens, kas tikpat mazs kā rūķis un gatavs doties Rūķu pasaulē.
            Seansu sākums pl. 18.00, 20.00, 23.00
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            Aizputes novadā Kazdangas pilī viesus sagaidīs bargā barona Manteifeļa saime. Nostāstā par baronu Manteifeli ir vēl daudz neatklātu faktu un tāpēc šī nakts var būt tā, kad tieši Jūs apraugot barona īpašumus atradīsiet testamentu un uzzināsiet visu par noslēptajiem zelta podiem.
            Seansu sākums pl. 18.00, 21.00
            Ieeja bez maksas.
            
            
            Aizputes Padures muižā jeb Lažas internātskolā ciemiņi iejutīsies pils atmosfērā, kas būs kā kaleidoskops no barona fon Osten Sakena laikiem līdz mūsdienām, būs gastronomiski, fiziski un garīgi pārsteigumi. Staigājot par pili Jūs varētu pārsteigt lepnais barons fon Osten Sakens un uzaicināt uz kādu kāršu partiju, neizpaliks arī satikšanās ar bargo baronesi, kā arī pašreizējie pils iemītnieki iepriecinās Jūs ar mazu koncertiņu.
            Seansu sākums pl.19.00, 22.00
            Ieeja bez maksas.
            
            
            
            
            Kuldīgas novada Pelču muižā gatavošanās leģendu naktij notiek jau no pavasara un tās lielie un mazie iemītnieki aicina izbaudīt Leģendu nakts burvību no pl.20.00 līdz 22.00.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            Pāvilostas novada Vērgales muižā būs iespēja redzēt dramatizētu patiesu stāstu par jauniešu -barona fon Štempela un zemnieku meitenes Annas Lazdiņas mīlestību.
             1912.g. no Vācijas uz Vērgales muižu tika atsūtīts lauksaimniecības muižu vadīšanā students-praktikants barons fon Štempels. Kādā vasaras vakarā zaļumballē viņš iepazinās ar zemnieku meitu Annu Lazdiņu. Jaunieši viens otru iemīlēja, vēlējās aprecēties. Barons fon Štempels rakstīja vēstuli savai mātei, lūdza viņas svētību abu laulībām. Māte bija noskatījusi bagātu līgavu Vācijā, atsūtīja vēstuli ar skarbām rakstītām rindām - labāk es redzu savu dēlu mirušu nekā precamies ar tik zemas kārtas (bauru) meitu.
             Jaunieši svētību nesaņēmuši, nolemj doties nāvē. Atvadu vēstulē izteikuši vēlēšanos, lai apglabā abus vienā zārkā, vienā kapā. Vēstule beigusies ar vārdiem – mēs citādi nevarējām.
             1990.g. vasarā kapsētā jauniešu atdusas vietā uzstādīta plāksne, kurā iekalti abu vārdi un rindas no pirmsnāves vēstules – „ Mēs citādi nevarējām”...
            Vakara sākums pl.18.00 – turpinājums 20.00 un 22.00 Vērgales muižas pilī.
            Ieeja bez maksas.
            
            
            Balvu muiža Leģendu nakts laikā aicina uz akcijas „Apceļo seno Atzeles novadu” noslēguma balli.
            No pl.18. līdz 21.00 radošās darbnīcas kopā ar Balvu, Baltinavas, Rugāju un Viļakas novadu tūrisma objektu saimniekiem un seno amatu pratējiem.
            Ieeja bez maksas.
            
            No pl.21.00 Balle Balvu muižā. Muižas stilā ģērbties aicināti gan zemnieki, gan kungi un dāmas no tuvām un tālām vietām. „Stilīgākajiem” – pārsteiguma balvas. Vakara gaitā fotoizstāde „Senais Atzeles novads apceļotāju acīm”, labāko autoru apbalvošana, iepazīšanās ar senās Atzeles tūrisma objektiem, pārsteigumi un dejas līdz rīta gaismai. Darbosies kafejnīca.
            Ieeja 1 Ls.
            
            
            Gulbenes novadā Lizuma pagastā Lizuma muižas pils aicina uz Leģendu nakts pasākumu "Leģendas par Lizumu un Lizuma pili".
             Klausīties leģendas, dejot, spēlēt spēles un iet rotaļās, baudīt kafiju un tēju - to visu varēs ikviens viesis šajā vakarā. Mīļi gaidīti visi, kam patīk nostāstus klausīties un stāstīt citiem.
             Sākums pl.18.00
             Ieeja bez maksas.
            

25.10.2012

Iveta Piese
LPMA izpilddirektore