Vecsalienas muiža jeb Červonka

  • Arhitektūras stils: Neogotika

Pili cēlis barons fon Hāns 1870. gadā. Pils būvēta neogotikas stilā . Arhitekts nav zināms. Celtniecībā par pamatu tika ņemti konkrēti angļu gotikas "manor house" paraugi, taču parters ir izpildīts baroka stilā. Ļoti rūpīgi izstrādātas detaļas. Logu ailes ir smailloka, segmentveida, taisnstūra un apaļas. Dažāda ir arī to dekoratīvā apdare un izkārtojums fasādē. Tās grupētas pa divi, trīs un četri, vietām redzama arkāde.

Barona fon Hāna kabinetā saglabājusies krāsaina loga vitrāža, kurā redzams fon Hānu dzimtas ģerbonis ar gaiļa attēlu. 1. stāvā saglabājusies zāle ar grezniem griestiem un kafeļa krāsns ar dekoratīviem māla veidojumiem. Saglabājies arī sienas seifs pārvaldnieka kabinetā.

Lielās zāles un otrā stāva apaļo logu dekors ir apvienots. Tās ir trīs iespaidīgas smailloka arkas, kolonnu balstītas, kas izceļ šo fasādes daļu starp citām.

No veco cilvēku stāstiem, pilī bija 40 istabas. Pils jumts bija klāts ar dakstiņiem, tomēr 20 gs. 30 gadu vidū tos aizvietoja ar augsti kvalitatīvu skārdu. Pa vecām vītņveida kāpnēm (pavisam to ir 62) var uzkāpt pils tornī, aptuveni 4. stāva augstumā, no kurienes paveras brīnišķīgs skats uz Vecsalienas parku.

  • Ēkas būvēšanas gads: 1870
  • Īpašnieks: Vecsalienas pagasta padome
  • Apsaimnieko: Vecsalienas pagsta pārvalde
  • Nostāsti: Červonkas vārds saistās ar sarkanās krāsas apzīmējumu poļu valodā, jo pils celta no sarkaniem ķieģeļiem.
Adrese: Daugavpils novads, Vecsalienas pagasts, Vecsaliena 1, LV-5476

Avoti

Informācijas avoti:
Daugavpils rajona padomes informācija Prezidenta kancelejai 30.11.2003. (Kopija LPMA arhīvā)
Zilgalvis J. Daugavas muižas 18. gs. - 20. gs. sākums: 2. papild. izd. - R: Izglītība, 2002, 106. - 107.lpp.

Informāciju sagatavoja: L.Lupiķe

Meklēt news.lv par "Vecsalienas muiža jeb Červonka"

_Adrese: Červonka, Vecsaliena Vecsalienas pag. Daugavpils raj.