Sēlpils pilskalns, viduslaiku pils (drupas)

  Sēlpils pils no 14. gs. bijusi ordeņa fogta pils. Pastāv vairāki uzskati par pils celšanas gadu. J. G. Arnts raksta, ka pili cēlis bīskaps Meinhards 1193. g., bet tas nav dokumentāri pierādāms. J. K. Stenders uzskatījis, ka sēļu koka pils 1208. g. nojaukta un tās vietā uzcelta ordeņpils. Šāds pieņēmums ir izdarīts, jo 1208. g. sēļu pilij uzbruka vācieši un piespieda iedzīvotājus nokristīties. Bet hronista stāstījums ir pretrunā ar šo pieņēmumu, jo saskaņā ar to pils palikusi nenopostīta. Pēc Vartberges Hermaņa hronikas ziņām ordeņbrāļi Sēlpilī mūra pili cēluši 1373. g.

  16. gs. beigās vai 17. gs. sākumā Sēlpils pilī un priekšpilī notikuši lielāki pārbūves darbi - celti jauni dzīvojamie korpusi.

  Pils vairākkārt postīta zviedru-poļu kara laikā (1600.-1629.). Pēc kariem hercogs licis pili atjaunot. Nākamais uzbrukums pilij bija Ziemeļu kara laikā, kad pili okupēja zviedri. Lai nedotu iespēju ienaidniekam nostiprināties šajā vietā, Lēvenhaupts izlēma Sēlpils pili iznīcināt, pili uzspridzinot. Pēc tam 18. gs. pils vairs netika apdzīvota. Pilsdrupas vairākkārt attēlotas 19. gs. attēlos, kuros vēl redzami diezgan augsti mūri ar logu un durvju ailām. Pils mūri cieta Pirmā pasaules kara laikā, jo pilsdrupās atradās pirmā frontes līnija. Pēc Pļaviņu HES uzcelšanas virs ūdens kā saliņa palikusi pilsdrupu augstākā daļa.

  • Senais nosaukums: Selburg
  • Pirmo reizi rakstos minēts: 1208. g.
  Adrese: Salas novads, Sēlpils pagasts, Krīvi, LV-5232

  Avoti

  Informācijas avoti:
  Caune A., Ose I. Latvijas 12. gadsimta beigu - 17. gadsimta vācu piļu leksikons. - R: LU Latvijas vēstures institūts, 2004, 457.-459.lpp.

  Informāciju sagatavoja: D. Upmane

  Meklēt news.lv par "Sēlpils pilskalns, viduslaiku pils (drupas)"

  _Adrese: Sēlpils Sēlpils pag. Jēkabpils raj.