Naukšēnu muiža

  • Arhitektūras stils: Ampīrs

Kā raksta arhitekts Pauls Kampe, H. V. fon Grotes laikā 1843. g. pēc paša muižas īpašnieka dotajām skicēm būvmeistars Frīdrihs Gotlībs Glēzers (F.G.Gläser) no Cēsīm pabeidzis celt jauno Naukšēnu muižas pili. Būvdarbus uzraudzījis pats pasūtītājs. Uz augsta cokolstāva pacelto divstāvu ēku sedz lēzens divslīpju jumts. Tās abu garenfasāžu centrā atrodas t.s. dubultais rizalīts, kura vidusdaļu noslēdz trīsstūra frontons, bet malējās – atika. Rizalīts ar atiku atrodas arī abās gala fasādēs. Ēkas apjoma kompozīcija ir sakņota vēlīnā klasicisma tradīcijās.

Interesanta fasāžu plastika – no ēkas garenfasādes galiem siena tiek pakāpeniski izvirzīta, trešo reizi veidojot centrālā rizalīta vidusdaļu. Tās arhitektoniskais risinājums pilnībā nav uztverams, jo 19.gs.beigās priekšā tapis t.s. Šveices stila lievenis. Interesanti, ka otra pret parku un Rūjas upi vērstā garenfasāde ir arhitektoniski atšķirīga.

Saglabājušies divi pils pārbūves projekti – viens no 1938.gada (arh. A.Čuibe), bet otrs nedaudz agrāks.

Realizēts, domājams, ir jaunākais. Jākonstatē, ka pēc projekta nojaukta pils terase upes pusē, mainīta kāpņu atrašanās vieta, otrajā stāvā izbūvēti dzīvokļi direktoram un internāta audzinātājam, kā arī veikti citi sīkāki pārveidojumi. Pagraba stāvā atradušies karceri, mazgāšanās telpas, ģērbtuves, noliktavas, virtuve, veļas mazgātava, uzrauga dzīvoklis, maizes ceptuve, un sarga istaba. Pirmajā stāvā ierīkotas četras klases, bibliotēka, aktu un vingrošanas zāle, ārsta istaba, sanitārais mezgls, skolotāju istaba, kanceleja, pārziņa kabinets un mācību līdzekļu novietošanas telpa. Otrajā stāvā atradies direktora dzīvoklis, audzēkņu guļamistabas kopā ar 46 gultām, uzrauga telpa, sanitārais mezgls, internāta audzinātāja dzīvoklis un vēl pāris citas nozīmes telpas. Pārbūvju un telpu interjera izmaiņu rezultātā aizkrāsoti sienu un griestu gleznojumi, domājams, intarsēts parkets aizstāts ar dēļu grīdu, nojauktas vēsturiskās krāsnis, bet ēdamistaba, kurā atradušās joniskās kolonnas pārdalīta ar šķērsienu divās daļās. Lievenis parka pusē, kā tas bijis agrāk, iestiklots tikai vienā pusē, taču vairumā krāsainie stikli aizstāti ar parastajiem.

  • Bijušie īpašnieki: Skatīt sadaļu "Muižas komplekss".
  • Apsaimnieko: MPI “Naukšēni”.
  • Kontaktpersona: Didzis Čākurs, direktors.
  • Papildus informācija: Gids - t. 6405702
Adrese: Naukšēnu novads, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu muiža, LV-4244
Tālrunis: 64265154, 29491730
Fakss: 4265137
E-pasts: grote@apollo.lv
WWW: www.naukseni.lv

Avoti

Informācijas avoti:
J. Zilgalvis. Naukšēnu muiža: pētījums, 2004. Eksemplārs Naukšēnu muižā - MPI "Naukšēni", kopija LPMA arhīvā.
Naukšēnu Cilvēka muzeja materiāli.

Informāciju sagatavoja: L. Lupiķe

Meklēt news.lv par "Naukšēnu muiža"

_Adrese: "Naukšēni", sociālās korekcijas mācību iestāde Naukšēnu pag. Valmieras raj. LV 4244