Skaistkalnes (Šēnbergas) muiža

  Skaistkalnes (agrākās Šēnbergas, no vācu valodas - skaists kalns) muiža celta historisma stilā no sarkaniem ķieģeļiem ap 1894. gadu pēc arhitekta M. Berči projekta. Vienkārša divstāvu celtne.

  Saglabājies grezns kamīns un dekoratīvās apdares fragmenti. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā muižas ēkā iekārtota Skaistkalnes pamatskola, vēlāk - vidusskola.

  Interesentiem pieejami Skaistkalnes novadpētniecības materiālu fondi.

  Atjaunotais kamīns ir visskaistākais un visgreznākais interjera elements ēkā. Korpusa centrālo daļu rotā izkrāsots reljefs, kas ataino vēsturisku faktu – apspriedi par dzimtbūšanas atcelšanu Latvijas teritorijā. Latvijā šim kamīnam nav analogu.

  Kamīnzālē 2008. g. augustā pēc restaurācijas atklāts griestu plafons. To atjaunoja Zinaida un Gunārs Grīnfeldi, kuri sadarbību ar skolu nolēmuši turpināt, iesaistoties muižas ēdamzāles restaurēšanā.

  Skaistkalnieši piedalījušies sešos Kultūrkapitāla fonda konkursos, līdz saņemta griestu atjaunošanai nepieciešamā summa – 9900 latu. Nākamais solis būs durvju restaurācija.

  Blakus kamīnzālei atrodas tualete, kuras priekštelpu rotā restaurēta vēsturiska krāsns ar stilizētu lauvu ornamentālu reljefu. Zem krāsas slāņiem, kas bija krājušies 100 gadu, izciļņi nemaz nebija pamanāmi.

  Adrese: Vecumnieku novads, Skaistkalnes pagasts, Skaistkalne, Skolas iela 5, LV-3924
  Tālrunis: 63933161, 29176587

  Avoti

  Informācijas avoti:
  Ušča Aina. Pilīs nevar ļauties bezrūpībai//Bauskas Dzīve,
  2008. gada 10. oktobris.

  Informāciju sagatavoja: L. Lupiķe

  Meklēt news.lv par "Skaistkalnes (Šēnbergas) muiža"

  _Adrese: Skolas iela 5 Skaistkalnes pag. Bauskas raj. LV 3924