Mercendarbes (Mencendorfa, Mencendarbes) muiža

  • Senais nosaukums: Merzendorf
  • Arhitektūras stils: Baroks

Mercendarbes muižas kungu māja ir celta 18.gs., 1914.g. (citos avotos minēts 1916.g.) ēkai tika uzbūvēts otrais stāvs. Lai arī tā ir salīdzinoši pieticīgākā no 6 fon Līvenu muižām, barona ģimenei tā bijusi iemīļota apmešanās vieta vasaras sezonā. Ēkas galvenās fasādes centrā atrodas trīsstūra frontons, centrālo ieeju kungu mājā rotā pusapļa lievenis ar kolonnām, kas balsta balkona izbūvi. Celtnes spārni dārza pusē agrāk bija greznoti ar arkādes galerijām un terasēm. Mākslinieciski augstvērtīgi greznotās iekštelpas iespēju robežās tiek pakāpeniski atjaunotas un restaurētas. Īpaši vērtīgas ir rokoko ārdurvju vērtnes (18.gs. 2.p.), kas tika restaurētas 2001. gadā.

Mercendarbes muižas apbūvē nav daudz palīgēku, jo sākotnēji tā kalpoja tikai kā medību vieta. Iepretim kungu mājai ceļmalā apskatāms pārbūvētais stallis un kalpu māja.

  • Bijušie īpašnieki: Līdz 18. gs. 2. p. Mercendarbes muiža piederēja Kurzemes hercogam Pēterim Bīronam. 1786. gadā muižu līdz ar tai piederošajām zemēm un ezeriem par 31 000 dālderiem nopirka barons Fridrihs Georgs fon Līvens (1748 - 1800). Frīdrihs Georgs bija Baldones baznīcas priekšnieks un arī draudzes deputāts bruņniecības landtāgos. No 1840. līdz 1881. g. muižu pārvaldīja Kārlis fon Līvens, 1882. g. - Kārļa sieva Nadīne Kaževņikova, bet pēc viņas nāves - dēli Aleksis un Aleksandrs fon Līveni. Pēdējais īpašnieks Kārlis (Carlos) fon Līvens saimniekoja muižā līdz pat repatriācijai Pirmā Pasaules kara laikā, tomēr saglabāja īpašuma tiesības līdz pat 20. gs. 20. gadu agrārajai reformai. Kopš 1939. g. muižā darbojas bērnu nams. Šobrīd muižas ēku apsaimnieko "Mencendorfa māja" - Baldones bērnu nams.
  • Īpašnieks: Rīgas rajona padome
  • Kontaktpersona: tel. 2932733, direktore
  • Papildus informācija: Raivis Bahšteins. Mercendarbe klusajā Pierīgā
Adrese: Baldones novads, Baldones lauku teritorija, Bernāti, LV-2125

Avoti

Informācijas avoti:
A. Grasmanes apkopotiem materiāli, papild.D.A.

Meklēt news.lv par "Mercendarbes (Mencendorfa, Mencendarbes) muiža"

_Adrese: Baldones bērnu nams , LV-2125 Baldones lauku teritorija Baldone Rīgas raj.