Bīriņu Pils

Bīriņu Pils, Bīriņi, Limbažu nov., LV-4013
Lng: 24.6596774556 , Lat: 57.2440051083
Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums - SIA ,,Saule Bīriņu pils"

Kontaktpersona: Solvita Muižniece
Tālr. +371 29244927 , +371 29416661 / hotel@birinupils
www.birinupils.lv
Skatīt kartē:

Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr.6455.

Apraksts

Ceļš uz Bīriņu Pili ved pa ainavisku aleju un pāri slūžām, kurās savienojas divi ezeri – Bīriņu ezers un Dzirnavu ezers. Paveras brīnišķīgs skats uz pili, kas ir divu arhitektūras stilu simbioze: neogotika un arī mazāk zināmais Rundbogenstil, ko ierasts latviskot kā pusloka stils.
Bīriņu pili 1860.gadā uzbūvē grāfa Mellīna mazdēls Augusts fon Pistolkorss. Viņš apprec bagāta Sanktpēterburgas baņķiera māsas meitu Emīliju fon Herderu un domājams, ka sievas pūra nauda palīdz vairot Bīriņu pievilcību.
Pils ansamblī saglabājies terasveida dārzs ar lapeni ezera krastā, Priežkalna parks ar 18. gs mucveida velvējuma kapenēm un plašais Emīlijas parks ar mākslīgi veidoto dīķu sistēmu, kā arī vairākas saimniecības ēkas, kā ūdensdzirnavas, ūdenstornis, staļļi, kalpu māja un muižas uzrauga māja.
Šodien Bīriņu Pils ir privātīpašums un te atrodas viesnīca, restorāns, iespējams svinēt kāzas, jubilejas, un ekskursijās izzināt vēsturi. Ūdensdzirnavās Vasaras laikā atvērts etnomuzejs - tējnīca.
Bīriņu Pili ieskauj brīnišķīgs parks, kura veco koku resnajos stumbros un līgani nokarenajos zaros mājo spēks un romantika. Izbrauciens ar drošku vai kamanām, uzturēšanās Pils greznajās un mājīgajās telpās, tvaika pirts un baseina apmeklējums, kā arī vakariņas Pils restorānā kļūs kā jauka pērle Jūsu brīvdienu ceļojuma virtenē.
Veselībai kalpo dažādas pirtis, zirgu izjādes, izbraucieni ar velosipēdiem, laivām un romantiski pastaigu taku labirinti, kas ved cauri Emīlijas parkam gar Alberta dīķiem, Eņģeļkalnu, senajām Mellina kapenēm, dažādām lapenēm un krāšņo Mīlestības ozolu. Mīlestības ozola zari pilni jaunlaulāto dāvinātiem zvaniņiem.

Pieejamība publiskai apskatei

Bīriņu Pils parka apskate pieejama cauru gadu 9.00 - 20.00, bet Pils iekštelpu apskate īpašos gadījumos var būt slēgta, īpaši nedēļas nogalēs. 

Objektā atrodas

Pils/kungu māja - Bīriņu pils celta Augusta fon Pistolkorsa laikā 1860.g. pēc arhitekta F.V. Heses projekta. Tā ir visiespaidīgākā pusloka stila celtni Latvijas piļu arhitektūrā. \"Nama kopējais arhitektoniskais risinājums attiecināms uz neogotiku, taču logailas- kuru pusapļa pārsedzēm ir ievērojama nozīme pils kopējā tēlā - raksturīgas t.s. pusloka stilam. Tādējādi Bīriņu pili no stilistiskā viedokļa var vērtēt kā savdabīgu divu virzienu apvienojumu. Tā izpelnījusies arī laikabiedru atzinību un mūsdienās uzskatāma par neordināras arhitektoniskās domāšanas paraugu [2.].\" Ēkai bijis bagātīgs dekors – skulptūras, ciļņi, kas zuduši I pasaules kara laikā. Pilī saglabājusies neorenesanses interjera apdare – ieejas plašais vestibils ar divpusējām koka kāpnēm, ēdamzāle ar kasetētiem koka griestiem un glazēto podiņu krāsnīm u.c. Slēgtu pasākumu dēļ Pils apskate var būt ierobežota, ekskursijas lūgums pieteikt iepriekš.
Viesnīca - Pils ēkā un Dārznieka mājā, blakus pilij, ierīkotas istabas viesiem. Pilī visiespaidīgākās ir Luksusa istabas ar augstajiem griestiem un greznajām lustrām. Katra istaba, vēsturisku parku un ēku ieskauta, aicina izbaudīt Pils apkārtnes mieru un svinīgumu. Noslēpumaini koridori un kāpnes aizvedīs Jūs uz mājīgām istabām, kur caur logiem skatāmas burvīgas ainavas uz ezeru un parku. 
Kā jau muižai piederas, Bīriņos ir savs zirgu Stallis ar zirgiem, droškām, kamanām un citām braukšanai noderīgām lietām. Stallī bez zirgiem ir vēl citi iemītnieki, kā ponijs un truši, kuri gaida savus vismīļākos apjūsmotājus - bērnus.
Kur rīkot banketu un semināru - Bīriņu Pils ir iecienīta vieta banketu, kāzu un semināru rīkošanai ar nakšņošanu līdz 90 viesiem. Plašais vestibils ar kokgriezumiem un balkoniem rotātām kāpnēm abās pusēs aizvedīs Jūs uz II stāva zāli ar izeju uz balkona, no kura paveras skats uz vēsturisku terasveida parku ezera krastā un burvīgu lapeni, kas dzirdējusi neskaitāmus JĀ. 
Iepriekšēja pieteikšanās +371 6521733.
Valsts nozīmes parks. Viens no senākajiem ir Priežkalna parks ar grāfa Mellina 1819 g. celtajām dzimtas kapenēm. Kādreizējās sēru alejas sākumu, kas ved uz tām, iezīmē lieli, smagi dzelzs vārti. Daudz jaunāks ir Mežaparks jeb Emīlijas parks, kas tapis vienā laikā ar jaunās Pils ēkas celtniecība (19. gs. vidū). Šo plašo parku Augusts fon Pistolkorss veidoja kā dāvanu savai mīļotajai sievai Emīlijai. Tajā stiepjas garas līkloču pastaigu takas, aicinot kājām, ar velosipēdu vai zirga mugurā izbaudīt dabas un cilvēka veidoto ainavu noslēpumaino valdzinājumu. Nākot no Mežaparka uz Pili, caur Augļu dārzu nonākam izkoptā Ainavu parkā, kas apņem Pili no zirgu staļļiem līdz Dārznieka mājas viesnīcai. Netālu Pils tornī ligzdu ierīkojis stārķis. Ainavu parka vidū dižojas Mīlestības ozols, kura zaros skan Jaunlaulāto dāvinātie Mīlestības zvaniņi. Pavisam atšķirīgs ir Regulārais parks starp Pili un ezeru. Te no Pils balkona paveras skaists skats uz vēsturiskajām parka terasēm. Pa plašajām akmens kāpnēm nonākam līdz lapenei ezera krastā. Daudzi Pils viesi tieši šeit ir iemūžinājuši sevi fotogrāfijās, un jaunlaulātie solījuši viens otram mūžīgu mīlestību savā kāzu dienā.
Apskatāms ekskursijās cauru gadu.
Restorāns - Laipni lūgti Bīriņu Pils restorānā katru dienu no 14:00 – 21:00. Klājam galdus banketiem, svinībām, piknikiem, semināriem, svētku pusdienām u. tml. Iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 26521733.

Pakalpojumu pārdošanas vieta(as)

Adrese Kontaktinformācija Interneta adrese
Bīriņu Pils, Bīriņi, Limbažu nov., LV-4013 +371 29244927 hotel@birinupils.lv
www.birinupils.lv