Cēsu Pils komplekss

Pils laukums 9
Lng: 25.2714541528 , Lat: 57.3133928417
Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums - PA ,,Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs

Kontaktpersona: Cēsu Pils apmeklētāju centrs
Tālr. Tel.: +371 64121815 / pils@cesis.lv
www.cesupils.lv
Skatīt kartē:

Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Valsts nozīmes

Apraksts

Cēsu pils komplekss ar savu vēsturiski romantisko vidi ir īpašs valdzinājums gan pašiem cēsniekiem, gan pilsētas viesiem. Šeit sastopas vairāk kā desmit gadsimti Latvijas kultūrvēsturē, katrs ar savu laiku, vēsturisko auru un vēstījumu šodienai un nākotnei.
Pils komplekss atrodas pilsētas pašā centrā, kur nelielā teritorijā izvietoti vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki. Viens no senvēstures laikmeta noslēpumainākajiem pieminekļiem – senlatviešu cilts vendu pilskalns Riekstukalnā, kur pirms vairāk kā tūkstoš  gadiem aizsākusies pilsētas vēsture. Turpat blakus atrodas Zobenbrāļu un Vācu ordeņa Livonijā celtā pils. Tā viduslaikos bija viens no svarīgākajiem Vācu ordeņa atbalsta punktiem Baltijā, šobrīd – iespaidīgākās un vislabāk saglabājušās pilsdrupas Latvijā. Savukārt Cēsu pilsmuižas ēku komplekss ar Jauno pili kā centrālo objektu un ainaviskajiem Pils un Maija parkiem iepazīstina ar 18. un 19. gadsimta romantisma laikmeta zīmēm pilsētas šodienā.
Cēsu pils kompleksu kopš 2004. gada apsaimnieko pašvaldības aģentūra „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”, kuras uzdevums ir nodrošināt Cēsu pils kompleksa saglabāšanu, attīstību un iekļaušanos aktīvā tūrisma apritē. Aģentūras ietvaros darbojas Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, Tūrisma attīstības un informācijas centrs un Kultūras centrs.

Pieejamība publiskai apskatei

Var apskatīt iegādājoties ieejas biļetes.

1.oktobris – 30.aprīlis

Pils komplekss (Viduslaiku pils, Cēsu Vēstures un Mākslas muzejs, Izstāžu nams)

5,00 EUR – pieaugušajiem
2,50 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
9,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Viduslaiku pils
3,00 EUR – pieaugušajiem
1,50 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
6,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs (Jaunā pils)
3,00 EUR – pieaugušajiem
1,50 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)
6,00 EUR – ģimenēm (2 pieaugušie ar bērniem līdz 16 gadu vecumam)

Izstāžu nams
1,50 EUR – pieaugušajiem
1,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)

Lademahera tornis (Jaunajā pilī)
1,50 EUR – pieaugušajiem
1,00 EUR – skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību)


Darba laiks periodā no 1. oktobra līdz 30. aprīlim:

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcijas Jaunajā pilī
P. slēgts
O, T, C, Pk, Se 10:00-17:00
Sv. 10:00-16:00

Cēsu Izstāžu nams
P. slēgts
O, T, C, Pk, Se 10:00-17:00
Sv. 10:00-16:00 

Objektā atrodas

VIDUSLAIKU PILS
Ordeņa pils bija viens no pirmajiem mūra nocietinājumiem, ko senās Latvijas teritorijā uzcēla vācu krustneši. Gadsimtu gaitā saglabājies pils celtņu komplekss uzlūkojams kā monumentālās arhitektūras piemineklis, kurā atspoguļojas Livonijas perioda celtniecības tradīcijas un mākslas stilu iezīmes. Uzskata, ka pils būvniecība sākta ap 1209.gadu, Zobenbrāļu ordeņa mestra Venno fon Rorbaha laikā (1202-1209). 
800 gadu pastāvēšanas laikā Cēsu viduslaiku pils nozīme mainījusies tikpat ievērojami, cik tās ārējais veidols. Ap 1214.gadu celtā pils sākotnēji kalpoja par Zobenbrāļu ordeņa bruņinieku dzīvesvietu, bet sava nākamā saimnieka – Vācu ordeņa – valdīšanas laikā iemantoja Livonijas varenākā cietokšņa slavu. Pilī rezidēja Vācu ordeņa Livonijas zemes mestri; šeit uz ikgadējām sanāksmēm pulcējās ordeņa augstākie pavēlnieki. Cēsīs atradās ordeņa arhīvs un bibliotēka, kanceleja ar skriptoriju, kā arī mestra monētu kaltuve. Pils ievērojami cieta 1577.gadā, kad cara Ivana Bargā armijas uzbrukuma laikā, 300 pilī glābiņu meklējušie ļaudis izdarīja pašnāvību, uzspridzinoties ar šaujampulveri. Strauji attīstoties kara tehnikai, senais cietoksnis zaudēja savu militāro nozīmi, taču pili kā dzīvesvietu turpināja izmantot līdz pat 17.gadsimta nogalei. Pēc Lielā Ziemeļu kara pils tika pilnībā pamesta likteņa varā – lietus un sals pakāpeniski grāva bez jumtiem palikušās būves, bet pilsētnieki biezos mūrus izmantoja kā akmeņlauztuves. Tikai 19.gadsimta gaitā romantisma kustība modināja plašākas sabiedrības interesi par pili kā senatnes pieminekli, tādējādi aizsākot pils saglabāšanas un izpētes vēsturi. Šodien Cēsu pils ir viens no īpašākajiem kultūras tūrisma galamērķiem Latvijā, kas ar savu neatkārtojamo pievilcību spēj piesaistīt ceļotājus no visas pasaules.
CĒSU VĒSTURES UN MĀKSLAS MUZEJS
Jaunā pils kopā ar pilsmuižas vēsturiskā centra teritoriju un Livonijas ordeņa viduslaiku pilsdrupām veido vienu no pašiem nozīmīgākajiem un romantiskākajiem Vidzemes reģiona un Austrumbaltijas kultūrvēsturiskajiem objektiem. Jaunā pils ir viena no nedaudzajām 18. gadsimta pilsmuižas kungu dzīvojamām mājām Latvijā, kura iecelta viduslaiku pils nocietinājumu sistēmā – torņa un vārtu aizsardzības ēkas vietā. Tās vēsture mērāma turpat piecu gadsimtu garumā.
Precīzs Jaunās pils būvniecības gads nav zināms. Tā celta ap 1761. gadu, kad pilsmuiža piederēja fon Volfu dzimtai. 1777. gadā īpašumu par 96 000 dālderiem no barona Karla Adama fon Volfa (Wolf) nopirka majors, vēlāk grāfs Karls Eberhards fon Zīverss (Sievers, 1745–1821). Grāfu Zīversu dzimta pilsmuižā saimniekoja piecās paaudzēs līdz pat Latvijas Republikas agrārajai reformai 1920. gadā. Šajā laikā attīstījās muižas saimniecība un izveidojās mūsdienās redzamais pilsmuižas vēsturiskā centra komplekss.
Grāfu Zīversu dzimta Jaunajā pilī dzīvoja līdz Pirmajam pasaules karam. 1919. gadā pēc Cēsu kaujām Latvijas Brīvības cīņu laikā ēkā izvietojās Ziemeļlatvijas Civilpārvalde. Minēto politisko notikumu laikā bojā gāja pils interjera priekšmeti, to skaitā arī bagātā grāfu Zīversu bibliotēka. 1922. gadā ēku savā rīcībā pārņēma Latvijas armija un līdz 1940. gadam te atradās Latvijas armijas 8. Daugavpils kājnieku pulka štābs un virsnieku klubs. Pēc Otrā pasaules kara ēkā tika izvietoti dzīvokļi, bet kopš 1949. gada Jaunajā pilī iekārtots Cēsu Vēstures un mākslas muzejs.
Pēc Jaunās pils restaurācijas 2007. – 2012. gadā kādreizējā grāfu Zīversu dzimtas rezidence ir atguvusi savu vēsturisko veidolu un ēkā iekārtota vēstures un interjeru ekspozīcija „Cēsis – Latvijas vēstures simbols”.
CĒSU IZSTĀŽU NAMS
Cēsu pilsmuižas stallis un ratnīca savu tagadējo veidolu  vēlīnā klasicisma – ampīra brīvformās ieguva pēc pārbūves 19. gs. 1. pusē. Ēkas fasādes risinātas ar raksturīgo segmentveida trīsdalījuma logu formu, kas ir raksturīgs motīvs arī citās pilsmuižā šajā laikā celtajās un pārbūvētajās ēkās.
Ēkas vienā galā bija izvietots stallis kungu jājamajiem un darba zirgiem, kā arī ratnīca kungu ekipāžām un karietēm, bet otrajā galā tuvāk pils viesnīcai jeb traktierim – stallis un ratnīca „svešajiem zirgiem”, t.i. pils traktiera viesu vajadzībām. Savu sākotnējo funkciju stallis-ratnīca zaudēja 1920. gadu sākumā, kad tas nonāca Latvijas armijas 8. Daugavpils kājnieku pulka rīcībā. Turpmāko gadu desmitu laikā šeit bija izvietota noliktava un garāžas. 1985.gadā fasādi rekonstruējot, bet interjeru pielāgojot, ēkā atklāja IZSTĀŽU NAMU.
Izteiksmīgās, koka rekonstrukcijām veidotās telpas dod iespēju rīkot daudzveidīgas izstādes, bet telpu izcilā akustika, regulārus koncertus. Cēsu Izstāžu nams ir nozīmīga pilsētas kultūras daļa, kur ik gadu tiek sarīkotas ap 24 Latvijas un ārzemju mākslinieku darbu izstādēm un 40 koncertiem.

Sniegto pakalpojumu apraksts


Cēsu Pils komplekss piedāvā telpas un teritorijas dažādu pasākumu rīkošanai, konferencēm un semināriem, svinīgām pieņemšanām un banketiem, kāzām, saviesīgiem vakariem ģimenes vai draugu lokā, nelieliem koncertiem un bērnu ballītēm: http://cesupils.lv/ipasie-piedavajumi/telpas-un-teritorijas-pasakumiem/
Kontakti sīkākai informācijai:
 
Ieva Kleine
e-pasts: ieva.kleine@cesis.lv
tālr.: +371 27878549
 
Teatralizēto programmu piedāvājums Cēsu pils kompleksā: http://cesupils.lv/ipasie-piedavajumi/teatralizetas-programmas/
Kontakti sīkākai informācijai un programmu pieteikšanai:

Ieva Kalniņa
e-pasts: ieva.kalnina@cesis.lv
tālr.: +371 26339342
 
Ekskursijas Cēsu pils kompleksā: http://cesupils.lv/apmeklejiet-mus/ekskursijas/
Sīkāka informācija ekskursiju pieteikšanai:

Tālr.: +371 64121815, +371 26576111
e-pasts: pils@cesis.lv

Pakalpojumu pārdošanas vieta(as)

Adrese Kontaktinformācija Interneta adrese
Pils laukums 9, Cēsis Tālr.: 64121815 pils@cesis.lv
www.cesupils.lv